Snajperský výstrel na Procházku

Autor: Matúš Petrík | 20.10.2011 o 16:18 | Karma článku: 6,48 | Prečítané:  1496x

Radoslav Procházka sa nedávno pri obrane svojej právnickej integrity nechal počuť, že si niektorí kolegovia v parlamente oňho robia starosti, keďže vždy uprednostňuje odbornú perspektivu pred politickou a keď chce v politike vydržať, musí začať uvažovať menej odborne a viac politicky. A pretože predvolebná kampaň prišla rýchlejšie ako ktokoľvek očakával a Radoslav Procházka v politike vydržať chce, dobre mienená rada kolegov sa, zdá sa, ujala.

Na barikády brániace modré pozície vystupuje v posledných dňoch v prvej línii s ozajstným zápalom – čo nie vždy prospieva jasnému úsudku. V Téme dňa vystúpil s názorom, že vraj podľa článku 115 ods. 2 Ústavy („Ak Národná rada Slovenskej republiky vysloví vláde nedôveru alebo ak zamietne jej návrh na vyslovenie dôvery, prezident Slovenskej republiky vládu odvolá.”) prezident je síce povinný odvolať vládu bez zbytočného odkladu, ale odklad nie je zbytočný, ak nie je schopný poveriť zostavením vlády niekoho, kto mu vie preukázať väčšinovú podporu parlamentu - čím chcel zrejme naznačiť, že súčasná vláda môže dovládnuť. Vraj princíp kontinuity moci...

Z ústavy tak vyčítal oveľa viac, ako je v nej napísané – čo on zvyčajne nerobí a aj preto je dobrý ústavný právnik. Modrej obrane sa však momentálne hodí aj streľba slepými - hlavne nech to duní hlasno a často. Nevadí, že sám sebe odporoval tým, keď neskôr povedal, že podľa článku 117 ústavy vždy po ustanovujúcej schôdzi novozvolenej Národnej rady Slovenskej republiky podá vláda demisiu – čo by v prípade jeho výkladu článku 115 znamenalo, že demisiu podá už predtým odvolaná vláda.

Pritom je to také jednoduché. Prezident vládu odvolá – čo už sa tam dá špekulovať o vláde ako trvalom orgáne... Domýšľať si nejaký sofistikovaný úmysel ústavodarcu o nejakom kváziinštitúte na spôsob nemeckého konštruktívneho vyslovenia nedôvery v dokumente, ktorý na jeseň roku 1992 spísali za pár dní dvaja právnici, je naozaj trochu mimo. V skutočnosti je to tak, že zdravotnú starostlivosť nám garantovali bezplatnú a odvolanú vládu zabudli poveriť výkonom jej právomocí.

Aj ústavný súd už raz v súvislosti s inštitútom vyslovenia nedôvery vláde povedal, že „k uplatneniu zodpovednosti vlády a jej jednotlivých členov voči národnej rade ustanovuje ústava reálne kontrolné (zodpovednostné) mechanizmy, ako aj spôsob a právne (ústavné) dôsledky ich uplatnenia.” Ak majú byť tieto dôsledky reálne, potom nemôžu byť podmienené len preto, že sa to niekomu práve hodí.

Modrí chceli dovládnúť, hoci súdiac podľa sklamania, s ktorým odchádzala z Domu pionierov pani premiérka, článok 115 ústavy nemala načítaný ani keď išla k prezidentovi. A potom vyšli guľometčíci na barikády...

Ak sa Fico zatne, môže ich ešte poriadne zosmiešniť – až do marca budú v pravidelných intervaloch zostavovať novú vládu a márne čakať na vyslovenie dôvery v parlamente.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Ramsaymu premiéra vyšla, slovenskí hokejisti zdolali v príprave Česko

Víťazstvo je dobré, ale vieme, že musíme hrať lepšie, priznal nový kouč Slovákov.

KOMENTÁRE

Podomový šmejd s jadrom Únie

Žiadna „super EÚ“ s jedným pevným jadrom sa nechystá.

EKONOMIKA

Kedy dostanete 13. a 14. plat? Fico podporil Dankov návrh

Koalícia sa zrejme dohodne na úľavách.


Už ste čítali?